Ako vybrať zahradnú zostavu?

Najlepší odpočinok je na čerstvom vzduchu, pri dobrom jedle a v spoločnosti najbližších. Na také posedenie skvele poslúži kvalitný záhradný nábytok, ktorý vyberajte podľa najčastejšieho počtu hostí pri stole, ale aj podľa vzhľadu pergoly alebo terasy. Aký materiál je vhodný pod pergolu a ktorý neznesie vlhko? A aký rozmer bude dostačujúci? Na všetko si v našom poradcovi postupne odpovieme.

Najlepší odpočinok je na čerstvom vzduchu, pri dobrom jedle a v spoločnosti najbližších. Na také posedenie skvele poslúži kvalitný záhradný nábytok, ktorý vyberajte podľa najčastejšieho počtu hostí pri stole, ale aj podľa vzhľadu pergoly alebo terasy. Aký materiál je vhodný pod pergolu a ktorý neznesie vlhko? A aký rozmer bude dostačujúci? Na všetko si v našom poradcovi postupne odpovieme.

Doba čítania 10 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Hlavné otázky výberu

Využitie

Dôvodov, prečo si zaobstarať záhradnú zostavu, je veľa. Či už chcete grilovať s priateľmi, posedieť pri čaji, alebo sa opaľovať, vždy majte na pamäti špecifiká konkrétneho nábytku. U nízkeho stola sa vám bude zle jesť a to isté platí aj pre hlboké kreslá, ktoré sú síce pohodlné, ale pre večeru sa príliš nehodia. Nie každé ležadlo možno rozložiť do roviny, čo môže vadiť, ak si chcete ľahnúť na brucho. Niektoré zostavy ponúkajú aj praktické príslušenstvo (napríklad servírovací vozík) pre uľahčenie a sprehľadnenie celého grilovania. Chcete si proste len občas oddýchnuť a vziať si na záhradu knihu? V tom prípade zabudnite na nepohodlnú lavicu.

Počet hostí

Starostlivo si ďalej rozvrhnite, koľko sa u vás v priemere schádza hostí. Od tohto počtu sa bude odvíjať nielen množstvo stoličiek alebo kresiel, ale tiež veľkosť stola a potrebný priestor pre celú zostavu. Ak počítate so stolovaním pre 6 osôb, bude okrúhly stôl potrebovať aspoň 3,5 metra priestoru v priemere. Za každú stoličkou navyše počítajte so 40 cm priestorom pre pohodlné usadenie.

Záhradný set vyberajte aj s ohľadom na počet hostí

Umiestnenie

Podľa toho, kam sa chystáte záhradný set umiestniť, budete zrejme následne vyberať aj materiál. Na príklad so stolmi a kreslami situovanými v záhradnom dome alebo altánku budete mať voľnejšiu ruku s výberom materiálu. Zastrešené a inak kryté miesta zamedzia nepriaznivému navlhnutiu niektorých jemnejších materiálov, zatiaľ čo otvorené terasy budú vyžadovať odolnejšie vyhotovenie nábytku.

Záhradný nábytok skladací, alebo stohovateľný?

Jednou zo základných vlastností vonkajšieho nábytku je jeho zložiteľnosť. Aby ste nemuseli na zimu rozoberať jednotlivé kusy, vyberajte taký nábytok, ktorý možno jednoducho zložiť, alebo aspoň šikovne naskladať na seba - teda stohovateľné stoličky. Záhradné sety, ktoré možno zložiť behom chvíle oceníte aj v prípade neočakávanej zmeny počasia. To však závisí aj od zvoleného materiálu, niektorý je lepšie odložiť, inému nevadia ani veľké búrky.

Pri výbere skladacích setov sa zamerajte aj na kvalitu spracovania, aby prílišná flexibilita nebola vykúpená častým uťahovaním skrutiek. Pokiaľ ale bojujete s nedostatkom miesta na uskladnenie, radšej vyberajte čo najviac zložiteľné sady, ako stohovateľné varianty, u ktorých sa základný rozmer už nijako nezmenší.

Materiál nábytku

Konkrétny výber materiálu záhradnej zostavy podmieňuje nielen váš vkus a celkový dizajn exteriéru, ale práve spomínané umiestnenie. Pred zakúpením sady si preto skontrolujte, ako je vybraný materiál odolný a či znáša prípadné teplotné výkyvy.

Ratan

Hoci sa s pravým prírodným ratanom nestretnete zas tak často, je dobré poznať jeho hlavné výhody aj nevýhody. Tento prírodný materiál je neobvykle ohybný a s mäkkým podsedákom tiež príjemný aj na dlhodobé sedenie. V lete sa nezaparuje, naopak jeho vzdušnosť a ľahkosť pomáha zvládať sparné dni. Jeho veľkou nevýhodou je však nízka odolnosť voči dlhodobému vlhku a priamemu slnku. Je náchylný na vznik plesní alebo nežiaducemu vysychaniu a následného popraskaniu. Ratanový záhradný nábytok je teda určený prakticky len do zimných záhrad a krytých pergol.

Obľúbeným a cenovo dostupným je prútený záhradný nábytok, ktorý nemusí byť vyrobený len z prútia, ako sa niektorí mylne domnievajú. Aj keď prútené sety môžu na prvý pohľad tie ratanové ľahko pripomínať, medzi oboma materiálmi existujú rozdiely. Prútené kreslá aj stoly môžu byť totiž vyhotovené tiež z iného prírodného materiálu ako bambus, vŕba alebo slama. Všeobecne sa do záhrad a vonkajších priestorov skôr hodí nábytok z umelého ratanu, alebo z prútia.

Umelý ratan

Naopak bežne dostupný a vyhľadávaný nábytok z umelého ratanu si ponecháva všetky výhody prírodného ratanu, teda ľahkosť, ohybnosť a priedušnosť a navyše ho nezastaví ani nepriaznivé počasie. Je totiž o dosť odolnejšie, netrpí na praskanie, blednutie alebo plesnivenie. To však v prípade, že spolu s vrchným materiálom vyberiete tiež kvalitnú konštrukciu. Drevené nosné súčiastky totiž tiež časom podliehajú spomínaným nešvárom, naopak pevné kovové konštrukcie už nič nezastaví. Iste vás tiež zaujme nenáročná údržba a nízka hmotnosť, s ktorou zvládnu aj deti bez problému manipulovať. Na výber navyše máte z radu farebných dekorov.

Kov

Jednoduchý kovový nábytok s čistými líniami oceníte aj v exponovaných nekrytých miestach a u moderných stavieb. Pevnosť a prakticky nulové nároky na údržbu sú hlavnými ťaháky kovových záhradných zostáv. Nemusíte sa starať o možnosť navlhnutia, chrániť jednotlivé kusy pred priamym slnečným žiarením, alebo upevňovať v prípade víchrice. K najkvalitnejším kovom pritom patrí hliník, ktorý odoláva korózii a vďaka nižšej hmotnosti sa ľahko prenáša. Pri kovových kreslách a stloličkách však čoskoro zistíte hlavné nevýhody kovu - v zime vás bude kontakt s materiálom nepríjemne chladiť a v lete vás môže aj popáliť. To môžu čiastočne vyriešiť mäkké podsedáky a dečky.

Drevo

Tradičný drevený materiál vkusne doplní drevené pergoly a fasády v teplých farbách. Vyberať môžete z tuzemských stromov alebo exotických variantov, ako je odolný eukalyptus alebo teak. Ak premýšľate o kúpe drevenej zostavy, majte na pamäti, že o materiál sa budete musieť náležite starať (moriť alebo napúšťať olejom), aby vám vydržal čo najdlhšiu dobu. Za to sa vám drevo odmení pevnosťou, vysokou nosnosťou a nezameniteľnou štruktúrou.

  • Tuzemské drevá - cenovo najdostupnejšie varianty dreveného nábytku. Vyberajte ošetrené a impregnované drevo, ktoré dlhšie vydrží. Najkvalitnejším variantom je potom masív, ktorý vyniká dlhou životnosťou a robustnosťou.

  • Exotické drevá - o niečo drahšie tropické drevá sú ľahšie na údržbu. Predovšetkým potom kvalitné pevné teakové drevo, ktoré odoláva hnilobe a napadnutím hmyzom vďaka vysokému obsahu prírodných olejov.

Plast

Keď sa povie plastový záhradný nábytok, možno si vybavíte ľahučké a ľahko deformovateľné biele stoličky, ktoré odlietajú pri každom zafúkaní vetra. Situácia sa našťastie mení a dnešný plastový záhradný nábytok je mnohonásobne pevnejší a lepšie spracovaný. Pritom mu zostávajú klasické výhody ako jednoduchá umývateľnosť, nízka hmotnosť aj cena a široká ponuka farieb. Drahšie kúsky bývajú vystužené kovovými profilmi, vďaka ktorým sú tieto záhradné sety oveľa stabilnejšie. Oproti predošlým materiálom nepôsobia natoľko luxusne, ale pri voľbe vhodného farebného prevedenia sa môže aj plastový jedálenský set stať nápaditým kúskom moderných záhrad.

Dôležité parametre

Rozmery

Opäť sa vraciame k otázke, koľko ľudí bude pri stole najčastejšie sedieť, podľa toho pochopiteľne vyberajte veľkosti stolov, prípadne dĺžku lavíc. Malé odkladacie stolíky môžu disponovať doskou o hrane 90 cm, pre väčší počet ľudí ale počítajte aj s viac ako 130 cm. Ďalšou možnosťou je rozkladací stôl, vďaka ktorému môžete po rozložení získať až ďalší meter navyše. Čo sa týka výšky, k pohodlnému stolovaniu je ideálny približne 70 cm od zeme. Ak hľadáte zostavu so stolíkom skôr na odkladanie vecí, pol metra by vám malo stačiť.

Nosnosť

V dnešnej dobe by ste už nemali naraziť na nedostatočne nosné zostavy. Aj napriek tomu si túto hodnotu pred zakúpením daného nábytku skontrolujte. Štandardom je nosnosť medzi 100-120 kilogramami v prípade stoličiek. Kreslá s pevnejšou konštrukciou mávajú nosnosť ešte vyššiu. Stoličky a lavice s nižšou nosnosťou (90 kg a menej) bývajú náchylnejšie na prasknutie, a preto vhodné skôr pre detský záhradný nábytok. S nosnosťou úzko súvisí konkrétny materiál, všeobecne najvyšších hodnôt dosahujú drevené a kovové sety.

Hmotnosť

Hmotnosť je rovnako ako nosnosť závislá na použitom materiáli, veľkosti stola alebo počtu stoličiek. V prípade menšieho stolíku s dvoma stoličkami počítajte s 10-15 kg. Balík so šiestimi stoličkami a stolom môže vážiť približne 30 kilogramov, ak však budete mať záujem o pohodlné kreslá napríklad z umelého ratanu a k tomu stolík, počítajte aj s 90 kg a viac.

Údržba a starostlivosť o nábytok

  • Umelý ratan - tu sa s údržbou nemusíte príliš zdržiavať. V lete a na jar stačí utierať vlhkou handričkou od peľu a prachu a po zvyšok roka sa o nábytok nemusíte takmer vôbec starať.

  • Plast - podobne tomu bude aj u plastového nábytku. Vyššia starostlivosti nie je potrebná. Ak sa zašpiní, postačí opäť vlhká handrička a bežný čistiaci prostriedok.

  • Kov - ani kovový nábytok vás príliš nezamestná. Okrem bežného očistenia mäkkou kefkou môžete pred sezónou premazať spoje, prípadne použiť v závislosti na konkrétnom kove antikorózny sprej.

  • Drevo - naopak u dreveného nábytku by ste mali údržbe venovať viac času. Okrem pravidelného čistenia by ste aspoň dvakrát za sezónu mali nábytok natrieť špeciálnym olejom alebo iným prípravkom na drevo. Vďaka pravidelnej starostlivosti predĺžite životnosť nábytku a predídete jeho blednutiu.

O umelý ratan sa netreba príliš starať. Bohato postačí raz za čas očistiť

Mimo sezónu môžete nábytok rozmontovať a uskladniť. Všeobecne platí, že by ste ho nemali vystavovať vlhku, chemikáliám (napríklad v garáži alebo v dielni), UV žiareniu a veľkým teplotným výkyvom. Ak možnosť uskladnenia nemáte, kúpte si aspoň nepriehľadný kryt alebo plachtu a nábytok prikryte. Zvýšenú opatrnosť pritom prikladajte uskladneniu menej odolných materiálov ako drevo.

Príslušenstvo k záhradnej zostave

Aby bol váš záhradný kút, pergola alebo terasa kompletná a mohla si žiť vlastným životom, bude sa vám hodiť ďalšie príslušenstvo. Čo sa pohodlia týka, venujte čas aj výberu podsedákov a útulných diek. Na mimosezónne uskladnenie sa vám môžu hodiť plachty a obaly nielen na prekrytie nábytku, ale aj grilu a iných doplnkov. Ak váš relax kútik nie je umiestnený pod strechou, využite praktické slnečníky, či elegantné markízy.